Rreth Dosjeve

I mencuri ka një prirje të fortë për të qenë i heshtur, dhe aftësinë për të ruajtur një inventar të tërë sekretesh. Zotësia dhe karakteri i tyre janë për t’u respektuar.

***

Pershendetje dhe mireseerdhet!

Per ata qe nuk e dine PeshkupaUje, eshte nje blog kolektiv, i kontrolluar nga Penar Musaraj, Blendi Salaj, (Llukan Tako, ne te shkuaren) dhe ka si administratore Raimonda Muço-n (Monda) dhe Finisterre (dosja do te dal shpejt).

Ndersa Peshkupauje.Dosje, pra siti i ketushem, merret me identifikimin e personave qe qendrojne pas pseudonimeve te atjeshme. Kete e bejme sepse PeshkuPaUje pervec te qenit nje blog kolektiv eshte me teper nje fole me njerez pervers dhe te indoktrinuar ideologjikisht; dhe pavaresisht ideologjise ne ate blog jane linçuar ne publik shume personazhe, njerez qe e kane pare veten te pergojuar nga anonimet e Peshkut pa Uje jane ndier te pafjale perballe makabritetit dhe dhunes, shpifjeve, sharjeve, perbaltjeve qe kane dale nga ai blog here pas here.

Qellimi yne, vjen edhe si nje pasoje e inatit personal qe administratoret kane treguar ndaj disave prej nesh, dhe nje pjese te mire te komentuesve te atjeshem. Hera heres njerzit me mendime te vyera jane censuruar ndersa jane lene te komentojne njerez te piste, apologjet te diktatures komuniste, njerez anti-humane, njerez pa vlera dhe pa moral.

Tani keta njerez me sjellje skutherore, po duan te na akuzojne per metoda jo te moralshme. Epo, duhet te ishin kujdesur qe te kishin qene vet me te moralshme ne fillim. Duhet te ishin kujdesur te mos shpifnin, te mos shanin, te mos censuronin kot me kot etj etj.

Te gjitha materialet e botuara ketu, gjenden lirisht neper internet. Pra nuk ka shkelje te te drejtave te autorit. Nuk ka as shkelje te privatesise, meqe nuk i jemi futur askujt neper shtepi per t’i vjedhur fjalen apo opinionin. Gjithcka jepet ketu eshte bere vet publike nga individet perkates. Ne e kemi marre dhe e kemi grumbulluar duke i bere gjerat me te qarta.

Ne nuk shpifim. Ne thjesht pasqyrojme natyren e tyre te eger dhe mashtruese!

Adiministratoret e Dosjeve te PeshkutpaUje:
[AI] [Batjar C.] [Gona]
[B.K.] [CMC] [TNT]

 

Keshille: kush ka interes, do te bente mire qe keto materiale t’i kopjonte dhe t’i postonte edhe tjeterkund.

Reklama

4 mendime mbi “Rreth Dosjeve

 1. kam disa muaj qe jam anetare e ppu dhe fatkeqesish edhe une kam vene rje tendence te disa anetareve te vjeter te ppu per te denigruar anetaret e rinj dhe sidomos ato anetare qe nuk perkrahin bindjet e tyre poliike

  • Lili,
   ju këshilloj që edhe pse komentoni këtu, të ruani anonimitetin(i referohemi e-mailit).

   Sa për atë që thoni, është e vërtetë. Natyrisht ka disa kritere mbi të cilat ngrihet ky lloj snobimi. I cili pra nuk është thjeshtë e vetëm i tipit anëtar i vjetër > anëtar i ri, por ka disa kritere. Ndër to: komunistofilia. Ka edhe të tjera, por kjo është një shtyllë fikse; Ato, variacione rreth kësaj teme.

   (A.I)

 2. Më duket krejt e pamundur që ju, kushdoqofshi, të keni gjatur e bërë publike kaq shumë informacione pa ndihmën e ndonjë administratori apo gjithsesi pa ndidhmën e ndonjë njeriu që ka patur akses tek infot private të komentuesve të Peshkut pa Ujë.
  Administratorët e asaj faqeje duhet të mbajnë përgjejgësi për këtë po aq sa edhe ju, pisa që shfrytëzoni materialet personale për të fituar vëmendje.

  • Jam padyshim dakord me ju.
   Ne ato rrethana ne te cilat zhvillohet komentimi tek PPU eshte krejt e pamundur qe te merren gjithe keto info private, te bera ketu publike, nga nje komentues apo lexues i thjeshte. Aq me teper ne nje forum ku komentohet me pseudonime.

   Ndoshta ndonje administrator i PPU i ka dhene info qe nuk duhej ndonje te afermi apo ndonje tjetri, dhe ka marre si thike pas shpine kete blog.

   Gjithsesi asnje nuk eshte ne pozita per te thene apo konfirmuar nje gje te tille. Por nese ka ndodhur: turp per ate te paafte qe nuk rruan privatsine e komentuesve.

Komento ose spiuno...

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s