finisterre – Ilirjana Stringa

finisterre – Ilirjana Stringa

Pseudonimi tek Peshkupauje.com: finisterre
Identiteti: Ilirjana Stringa

Ilirjana Stringa (finisterre)  - Hello finis ;) -

Ilirjana Stringa (finisterre)
– Hello finis 😉 – Fotofrafia eshte nxjerr nga kjo video

Vendodhja: SHBA, Atlanta. (Më parë ka banuar në Itali, Romë për rreth 10 vite.)
Profesioni: Nuk ka. Ka shkruar dy tre libra dhe ka përkthyer disa të tjerë. Ka mbaruar për letërsi, dhe me pas bibliotekonomi.

Shenime: Tek blogu peshku pa uje Ilirjana Stringa (finisterre) ka mbajtur ne goje ne menyre sistematike nje sere artistesh dhe veprimtaresh te kultures shqiptare, gjithnje duke u fshehur pas anonimitetit.

Ilirjana Stringa, mund të ketë ndonjë marrëdhënie farefisnonre me Besa Stringa. Kjo do të shpjegonte edhe faktin se përse Besa Stringas (Rruzhdia) ia fshinë pseudonimin nga të gjitha postimet që kishte bërë atje. Me shumë gjasa për ta mbrojtur…

Profil i Ilirjana Stringa (finisterre)

Profil i Ilirjana Stringa (finisterre)

Ilirjana Stringa, mund të jetë me origjinë vllehe.
Eshtë një mbështetëse e madhe e Ardian Vehbiut me të cilin edhe ka bashkëpunuar. Ilirjana Stringa komenton(te) edhe tek bllogu i Ardian  Vehbiut me nofkën “forma mentis“.

Ilirjana Stringa është një apologjete e diktatursë komuniste. Në debatet e ndryshme që bëheshin para do kohësh tek Peshkupauje, kjo ishte e vetmja me nja dy miq te tjere te saj, që mbante pozicionin më radikal, duke i mohuar krimet e diktaturës.

Kritike e Fatos Lubonjës, thjeshtë për faktin se Fatos Lubonja edhe pse me bindje komuniste sikundër Ardian Vehbiu dhe Ilirjana Stringa, në terma të politikës së përditshme nuk favorizonte as Edi Ramën e as Sali Berishën, por i thoshte hapur sa të mundte ato që duheshin thënë. Gjë që Ardian Vehbiu dhe Ilirjana Stringa nuk e bëjnë, meqë si apologjetë të sofistikuar të komunizmit janë edhe miq të Edi Ramës, birit të Kristaq Ramës, skluptorit mediokër të diktaturës komuniste.

Ilirjana Stringa mbi standardin e gjuhes shqipe

…Duke qenë kurioz në këtë drejtim, një ditë po vëreja në ekran super yllin e gazetarisë televizive Sonila Meçe tek thoshte: mëndja, vëndi, kuvëndi (në gjuhën standarde: mendja, vendi, kuvendi).
Shtrohet pyetja, nëse edhe ylli më i madh i gazetarisë televizive (e lindur pas miratimit të shqipes standarde) nuk paskësh përvetësuar shqipen standarde, atëherë kush na qenkan ata që na e paskëshin përvetësuar?
“Më pas e mori fjalën studiuesi kosovar Isa Bajçinca dialekti i të cilit ishte vështirë i kuptueshëm”!
Kur 15 vite më parë u hap debati për shqipen standarde në Seminarin e gjuhës e letërsisë shqipe në Tiranë, ishin studiuesit nga Kosova ata që e kundërshtuan me ngulm çdo nismë në këtë drejtim. Për ironi, raporti i gazetares Iliriana Stringa në një gazetë të Tiranës përmbante këtë fjali: “Më pas e mori fjalën studiuesi kosovar Isa Bajçinca, dialekti i të cilit ishte vështirë i kuptueshëm”.
Ashiqare standardi i shqipes jo që nuk ka zgjidhur probleme, por ka krijuar probleme. Është bërë në po atë mënyrë çfarë janë bërë të gjitha gjërat në atë kohë: me dhunë, me imponim. … (BURIMI)
Citimi i Ilirjana Stringës si më sipër, do të mjaftonte për të kuptuar qëndrimin e kësaj apologjete të diktaturës komuniste dhe të veprave të saj. Sikundë Ardian Vehbiu këta “kozmopolitë” janë kundër ndryshimeve në sdandard, duke u ngjasuar në këtë mënyrë fondamentalistëve që i mbrojnë gjërat e klanit të tyre me një ndjenjë dogmatike dhe pothuaj fetare. “Standardi është i pandryshushëm”, “Poshtë malokët e veriut të Shqipërisë dhe të Kosovës”, “Enver Hoxha ka bërë shtet dhe standard”.
Më poshtë keni një shkëmbim me Profili-im, nga Franca dhe mënyrës perfekte se si ky zotëria kishte kuptuar karakteristikat fizike të Ilirjana Stringës, thjeshtë duke parë qëndrimet e saj:
Profili-im, nga Franca psikologjis Ilirjana Stringa... (Profili im nuk ka lidhje me ne!)

Profili-im, nga Franca psikologjis Ilirjana Stringa…
(Profili im nuk ka lidhje me ne!)

Kaq për tani…
finisterre (Ilirjana Stringa) na përqafon. Edhe ne e duam shume... dikundër lexusit e bllogut tonë. (Të vihet re se si gjymtyrët e Ilirjana Stringës formojnë njëra me tjetrën nga një V... - V si vendetta!)

Të vihet re se si gjymtyrët e Ilirjana Stringës formojnë njëra me tjetrën nga një V.  V si vendetta! 🙂

[Punoi Batjar C. Lille France]
Advertisements

20 mendime mbi “finisterre – Ilirjana Stringa

 1. kjo eshte nje nga femrat me te kqija qe kam hasur ndonjhere. ta shikoni se si pellet kunder atyre qe ka inat tek peshku… o zot i madh. imagjinoj cfare terri do te shikonin njerezit sikur tipa si Ilirjana te kishin ne jeten reale pushtetin qe kane tek Peshkupauje… rozi na ruajte nga monstrat…

 2. sikur ta dija kjo finisterrja ishte nje cop mishi me floke te gjata ,shume femer e shpifur,mendoj se ja mer shoqja ”av” ajo eshte edhe me e shpifur,vlen te konsiderohet komenti i” Profil-im”, nje big up per profilin :))

 3. Finisterres nuk i mjafton te jete intelektuale por i duhet ta konfirmoje ne menyren e vet prej akulli cdo here qe komentuesit e thjeshte shfaqin inferioritet te mendimit. Nuk besoj ta vleresoje njeri per egon e zmadhuar dhe qejfin e bere duke share dhe ironizuar pameshirshem kedo qe nuk i pelqen. Shume mizore eshte me femrat e peshkut. Kushedi pse.

 4. “La calunnia è un venticello
  Un’auretta assai gentile
  Che insensibile sottile
  Leggermente dolcemente
  Incomincia a sussurrar.”

  E kshu me radhe. Juve ju felliq gjuha me te cilen tregoni/shpifni e komentoni. Qofshi mire!

 5. Pingback: Asterion – Ardian Vehbiu | PeshkupaUje.Dosje

 6. Thjesht nga komentet ma ka marre mendja qe do jete ndonje shemtaraqe. Jo nga burgu, po dhe nga Siberia te vija, veshtire ta qasja nje femer te tille!

 7. Kjo puna qe keni bere eshte nje pune e mire qe i sherben te mires se pergjithshme, pra nje gje qe i ben mire publikut, pra e mire publike dhe vullnetare ma ha mendja..
  Keshtu qe mendoj se zonjusha (zonja?) Ilirjana Stringa,[…]nuk ka asgje kunder meqe njeriu, vecanerishte ai me bindje socialiste nuk e ka problem nese heq dore nga disa liri dhe te drejta te vetat per hir te se mires te pergjithshme…
  […] publliku ka te drejte ta dije se kush mcifej pas nofkes finisterre (tek PPU) dhe forma mentis (tek Peizazhe.com).

  Pra le ti falndeojme keto goca dhe keta cuna te mire, qe e duan fort gjene publike sepse neve popllit te thjeshte na kane bere nje sherbim gratis, vullnetar.
  Bravo! Sherbejini publlikut dosjexhinj, hapini dosjet!

 8. Pingback: STALKER – Idlir Azizi | PeshkupaUje.Dosje

 9. ore po pse do e mbyllni kete megadosjen e kelyshve te komunisteve,??? apo qeverria me ne krye kryeministrin po bejn punen per te mbrojtur zagaret e ppu? ku eshte e-mail per tu kontaktuar? sepse ketu nuk ka kontakt!

  • Nuk është mbyllje, por një pauzë, një periudhë reflektimi. Kushedi, kur të rihapet ia bën edhe më shumë “buum”. Ndërkohë kush do të na lexoj dhe të komunikoj me ne duhet të regjistrohet në wordpress dhe të dërgoi një email ku t’i bëjmë ftesën (siç është shkruar në boxin në të djathtë).
   Ti je njeri i lirë, dhe si i tillë mund marrësh një nismë, e mirëpritur natyrisht, dhe t’i kopjosh këto të dhëna në një faqe tjetër, mbase në blogspot.com! Apo nuk do përgjegjësi mbi shpatulla?
   Megjithatë, me ty kam një problem shumë të madh: e kupton fare mirë ti dhe ata tipat e tjerë se duke komentuar atje, sa i jepni ujë një peshku të qelbur. Gjithë atë energji që shpenzoni atje, mund fare mirë ta investoni duke hapur një hapsirë tjetër internetore të një modeli krejt të ri, demokratik, pa hierarki statike si ajo e PPU që mbahet peng nga “intelektualë”-kurvi si B. Salaj, Spiro Ilo, Penar Musaraj, Raimonda Muco, Ilirjana Stringa etj.

   Një shtesë: Bradland di se është Endri Meksi, por admin.Batjar C më thotë se mund edhe të mos jetë ai, por mund të jetë njëfarë Bardhyl Blinishta.

   P.S: E pe atë nofkën e re, bard2, atë që ka bërë atë pyetjen mbi bankat? E gjen dot kush qëndron pas? Kërko dhe lexo në internet shkrime të njëfarë Bard Camaj. Duhet të jenë e shumta 4-5 copë, të botuar muajt rreth fushatës së fundit (2013), kryesisht tek Respublica.al e Mustafa Nanos. Bard Camaj, është pseudonim. I kujt, do ta merrni vesh shpejt.

   P.S.2: Lulian Kodra na qenkësh kullufi marksist Dorian Kulla – dhe ne që mendonim se ishte emër i vërtetë… Kushedi çfarë e ka Pëllumb Kullën?, apo Era Kullën ky?; administratore legjendare e AlbClubit. Dorian Kulla (Lulian Kodra) besimtar i madh i profetit Ardian Vehbiu. Apo e dije?

   P.S.3: Tropizmën e kemi xhan, ndaj nuk e “zbulojmë”. Në fakt, edhe të tjerë, tanimë të “zbuluar” i kemi patur xhan, por ç’e do… edhe punët e dashurisë kanë një kufi numrash. Mbi një nr të caktuar dashurish nuk shkon dot, kështuqë dikush duhet me patjetër të dalë nga qarku i dashurisë tonë… Po pavarësisht këmbënguljes së Batjarit që është një njeri mizor, i pashpirtë, unë insistoj fort që tropizëm ta fusim tek kartela e dashurive të përjetshme. E paprekshme.

   P.S.4: E njeh Atena Bishkën?

   [AI, dora vetë]

   • E ke parasysh “pifto”-n qe komenton tek blogu i Ardian Vehbiut, Peizazhe.com? Patjetër që e ke.
    Dhe ke patur gjithnjë të drejtë! Pseudonimi “pifto” është vet Ardian Vehbiu. Dhe nuk ka pikën më të vogël të dyshimit.

Komento ose spiuno...

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s