Grava – Faik Islami

Grava – Faik Islami

faik islami, grava, peshku pa uje, peshkupauje dosjeFaik Islami është komunist. Shkruan nëpër gazeta komuniste dhe apologjetet të nomenklaturës së djeshme komuniste. Disa shkrime të Faik Islamit janë çuar edhe tek Peshku pa Ujë, të përcjella nga goca e mirë komuniste finisterre* dhe shoku i tij  Aliu (alidemsi) http://www.peshkupauje.com/autori/faik-islami.

*së shpejti edhe dosja e finisterres. 😉

Këtu (http://www.peshkupauje.com/2014/02/300-mije-vende-pune-po-eshte-e-mundur) mund të lexoni shkrimin e fundit të komunistit të pandreqshëm Grava (Faik Islami) që flet për Partinë e dashur.

Biografia(FaqePersonale):

FAIK HITO ISLAMI

Ø      Lindur në Golëm të Gjirokastrës në 07.06.1943

Ø      Mbaroi studimet e larta në Fakultetin e Agronomisë në vitin 1972. Fillon punë në Shkollën e Bashkuar 21/ Nëntori Vorë, Tiranë.-

Ø      Në vitin 1973 fiton një konkurs për gazetari dhe emrohet Redaktor përgjegjës në Agjencinë Telegrafike Shqiptare. Boton artikuj të shumtë, reportazhe dhe tregime të shkurtëra në shtypin e përditshëm.

Ø      Në vitin 1975, në kulmin e acarimit të politikës me Kinën, me vendim të Drejtorisë së Propagandës në Komitetin Qëndror të PP Sh-së, shpallet armik dhe i jepet Hetuesisë.Pas 11 muajsh nën hetim dhe në mungesë të provave, lihet i lirë, por ndëshkohet duke e kaluar punëtor në Sektorin Ii Selitës të N.B “Gjergj Dimitrov”, për riedukim.

Ø      Në vitin 1978 i jepet e drejta, nga nomenklatura, për të punuar specialist në Kooperativën e Bashkuartë Bërzhitës Tiranë.

Ø      Në vitin 1980, fiton një bursë një vjeçare, specializmi pasuniversitar, në Universitetin Bujqësor të Kamzës, për Teknologjitë Bashkëkohore të Ushqimit.

Ø      Në vitin 1981 emërohet “Bashkëpuntor Shkencor”, në Institutin e Studimittë Tokave-Tiranë.Nis botimin e artikujve të ndryshëm, me tema shkencore dhe shoqërore.Është autor i Skenarit të filmit “Tokat e Kripura dhe Rrugët e përmirësimit të Tyre”.(Bashkëpunim me “Kinostudion Shqipëria e Re”).Është autor i disa teksteve mësimore për shkollat e mesme të specialitetit.

Ø      Në vitin 1991. fiton një bursë specializim i në Universitetin e Kairos-Egjypt.Pas kësajj periudhe ai shkëputet nga fusha ku punonte dhe kalon në profesion të lirë privat. Boton dy gazeta periodike. Njëra për problemet e shumta të armatimit të popullsisë me emrin Larg Armëve Dituria dhe tjetra për vëndlindjen e tij Gplëmi. Që të dya edhe në internet.

Ø      Në vitin 2002 boton vëllimin e parë me tregime, me titull Rruga gjer tek Kthesa. Për këtë vepër, Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve Pegaso i jep çmimin Special.

Advertisements

2 mendime mbi “Grava – Faik Islami

  1. Sa te verteta jane ato qe thuhen se eshte tip sekseri per prona dhe apartamente?

    Gjithashtu nje dosje per shokun alidems ju lutemi.

Komento ose spiuno...

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s