STALKER – Idlir Azizi

STALKER – Idlir Azizi

Psedonimi tek Peshku pa uje: STALKER (link)
Identiteti: Idlir Azizi

Idlir Azizi

Idlir Azizi

Shkrimtar i deshtuar. Komunist/marksist/socialist/leninist/maoist i thekur.
Si gjithe komuniste-nostalgjiket e tjere te peshkut pa uje, nuk mund te rri pa share Sali Berishen. Por sikunder pjesa me e madhe e “te majteve” nuk e shajne Berishen per arsye parimore por per arsye klanore. Gjithashtu, Berisha i ka shenjuar fort ne subkoshjencen e tyre, duke e urryer, meqe Berisha ka “kthyer medaljen” duke tradhetuar idealet e komunizmit…!

Shok i Ilirjana Stringes (mund t’i gjeni shpesh tek PPU duke shkembyer komente njeri me tjetrin – Stalker me Finisterre.).  Vazhdoni leximin

Reklama

sol-nocturnus – Arbër Zaimi

sol-nocturnus – Arbër Zaimi

Pseudonimi tek Peshku pa Uje: sol nocturnus (link)
Identiteti: Arbër Zaimi
Vendndodhja: Kosove (aktualisht) / Tirane.

Arber Zaimi (me floke te gjata, dhe me mjeker. Personi ne te majte eshte Dilfirus Vrioni, edhe kjo nje anetare e grupazhit komunisto, socialisto marksist, por me nje ndikim te fuqishem nga postmodernistet e Frances, ku edhe ka jetuar)

Arber Zaimi (me floke te gjata, dhe me mjeker. Ndersa personi ne te majte, po me floke te gjata, eshte Dilfirus Vrioni, edhe kjo nje anetare e grupazhit komunisto-socialisto-marksist, por me nje ndikim te fuqishem nga postmodernistet e Frances, ku edhe ka jetuar/jeton) [Fotografia eshte marre nga profili FB, asokohe ishte publike, ndersa tani nuk dime!]

Marksist, komunist, majtist, anti-kapitalist, dogmatik dhe I pandreqshem. Me kalimin e kohes ka permiresuar stilin e te shkruarit, sidomos tani qe shkruan prej Kosove, megjithate permbajtja eshte tejet e dobet. Rrejshmeria e (pjeses me te madhe te) argumenteve eshte evidente per cilindo qe ka nje minimum rrudhash ne koren trunore Vazhdoni leximin

finisterre – Ilirjana Stringa

finisterre – Ilirjana Stringa

Pseudonimi tek Peshkupauje.com: finisterre
Identiteti: Ilirjana Stringa

Ilirjana Stringa (finisterre)   - Hello finis ;) -

Ilirjana Stringa (finisterre)
– Hello finis 😉 – Fotofrafia eshte nxjerr nga kjo video

Vendodhja: SHBA, Atlanta. (Më parë ka banuar në Itali, Romë për rreth 10 vite.)
Profesioni: Nuk ka. Ka shkruar dy tre libra dhe ka përkthyer disa të tjerë. Ka mbaruar për letërsi, dhe me pas bibliotekonomi.

Shenime: Tek blogu peshku pa uje Ilirjana Stringa (finisterre) ka mbajtur ne goje ne menyre sistematike nje sere artistesh dhe veprimtaresh te kultures shqiptare, gjithnje duke u fshehur pas anonimitetit.

Ilirjana Stringa, mund të ketë ndonjë marrëdhënie farefisnonre me Besa Stringa. Kjo do të shpjegonte edhe faktin se përse Besa Stringas (Rruzhdia) ia fshinë pseudonimin nga të gjitha postimet që kishte bërë atje. Me shumë gjasa për ta mbrojtur…

Vazhdoni leximin

Asterion – Ardian Vehbiu

Ardian Vehbiu

Pseudonimi tek Peshku pa Ujë: Asterion

Ardian Vehbiu (me një buzëqeshje të “stampuar”)

Profesioni: Publicist

Vendodhja: New York, SHBA.

Shënime: Pseudonimi Asterion nuk është i vetmi qe përdor Ardian Vehbiu për të komentuar tek Peshku pa Ujë. Mund  të identifikohet një nofkë që Ardian Vehbiu ka përdorur gjatë diskutimit mbi një nga shkrimet e veta “Gjuha e Halilit” të publikuar edhe tek PPU 1-link. Pseudonimi është “ami” dhe është perdorur, me ndihmën e adminave te PPU, për të replikuar ndaj komentuesve. Profili sic mund të shihet këtu  eshtë  falso, me disa foto të rreme. Vazhdoni leximin

Monda – Rajmonda Muco

Monda – Rajmonda Muco (Administratore tek Peshku pa Ujë)

Rajmonda Muco (Muço), e njohur në ambientet e Peshkut pa Ujë, por edhe më gjerë në blogosferë, me pseudonimin Monda (Link per tek profili). Rajmonda Muco është një ndër administratorët e Peshkut pa Ujë.

Prejardhja: Rajmonda Muco është nga Vlora.

Vendodhja: Jeton në Nju Jork, me shumë gjasa me familjen e vet.

Shënime: Sensi i kultivimit të vetes, i lartë. Inteligjenca dhe sensi kritik, mediokër. Shkruan një shqipe të drunjtë.

Vazhdoni leximin

Br3dharaku – Ervin Duka

Br3dharaku – Ervin Duka

Ervin Duka (?) Burimi: Facebook

Ervin Duka, me një fytyre prej kalamaku… – Burimi: Facebook 

Pseudonimi tek Peshku pa Uje – Br3dharaku
Identiteti: Ervin Duka
Origjina: Tirana
Vendndodhja: Kanada
Edukimi/Profesioni: Ekonomi – Administrim Biznesi [1] [2]

Ervin Duka ne nje shkembim te shkurter idesh me Eduart Rustemin: Mall-Nostalgia.

 

ora – Erjon Demaj

ora – Erjon Demaj

Erjon Demaj (Cun per se mbari! E kemi seriozisht! - Erjon, mos bi pr e propagandes mediatike... gjitnje nese do qe te mbajme nje mendim te mire per ty. :P )

Erjon Demaj (Cun per se mbari! E kemi seriozisht! – Erjon, mos bi pre e propagandes mediatike… gjithnje nese do qe te mbajme nje mendim te mire per ty. 😛 )

Pseudonimi tek Peshku pa uje: ora1 / ora / 1ora
Identiteti: Erjon Demaj
Vendndoshja: Britani e  Madhe
Origjina: Vlore

Me prejardhje nga familje komuniste. Ka zera te besueshem qe thone se ne kohen e komunizmit familja e tij, si shume familje te tjera, eshte transferuar nga fshatrat perreth ne qytetin e Vlores. Erion Demaj pretendon te jete nje patriot i madh, por kete e tregon vetem duke share Sali Berishen; te tjerat jane “pordhe”…

 

xixa – Gjergji Xexo / Georges Xexo

xixa – Gjergji Xexo / Georges Xexo

Pseudonimi tek Peshkupauje: xixa
Identiteti: Gjergji Xexo
Vendbanimi: France (Toulouse, Haute Garonne (31)) [1]

Gjergji Xexo - Xixa (me nje xixe mbi kapele alla frenga)

Gjergji Xexo – Xixa (me nje xixe mbi kapele alla frenga)

I majte, ose me mire te themi komunist, qe si shume komuniste te tjere dogmatike me renien e endrres se tyre, memes BS, u kthyen ne socaliste ose socialdemokrate.

Ketu [2] zoti Gjergj Xexo ka bere nje shkrim (ne italisht) ku flet per popullin budalla italian qe i dha fitoren Berluskonit (qendra e djathte) ne vitin 2008. Gjergji Xexo flet per nje dikotomi te llojit populli i trashe qe voton per Berluskonin, kunder popullit elitar, qe votoi per Veltronin (te majten italiane, me influenca te forta komuniste). Madje, ne fund zoti Gjergji Xexo nuk harron ta “mesoje/edukoje” lexuesin, vulgun budalla, duke i leshuar nje sulm edhe te famshmit Berisha. Kushedi, ky do te kete qene edhe motivacioni i zotit Xexo.
Gjergji Xexo ka nje blog personal. [3]

Burimet:
[1] https://www.blogger.com/profile/04361213248304345818
[2] http://www.albanianews.it/notizie/opinioni/460-vox-populi (Ky siti, AlbaniaNews, eshte nje faqe propagandistike, ku shkruajne njerez te lidhur me “ish”PKSH.)
[3] http://www.albanie-albanais.com/

Edvini – Edvin Pacara

Edvini – Edvin Pacara

Pseudonimi tek peshku pa uje: Edvini
Identiteti: Edvin Pacara
Vendndodhja:

Edvin Pacara, kushedi duke ngrene ndonje gje vegjetariane...

Edvin Pacara, kushedi duke ngrene ndonje gje vegjetariane…

“Jeshil” (levizje jeshile, ekologjike), nje rryme e re politike. Duhet thene se si Edvin Pacara ka edhe shume te tjere ne Shqiperi. Filozofia jeshile eshte perqafuar fort me se shumti nga “ish” komuniste (jo domosdoshmerisht shqiptare) qe gjeten aty, tek politikat jeshile, nje transhe te re nga ku mund te vazhdonin luften e tyre ekzistenciale kunder “kapitalizmit te eger”. Kjo nuk do te thote doemos se Edvini eshte nje ish komunist.

Edvin Pacara, profili Facebook: https://www.facebook.com/edvin.pacara