finisterre – Ilirjana Stringa

finisterre – Ilirjana Stringa

Pseudonimi tek Peshkupauje.com: finisterre
Identiteti: Ilirjana Stringa

Ilirjana Stringa (finisterre)   - Hello finis ;) -

Ilirjana Stringa (finisterre)
- Hello finis ;) -

Vendodhja: Aktualisht duket se është në SHBA, tëpaktën nga flamuri. Por kemi dyshime që na thonë se mund të jetë në Shqipëri, pra maskon flamurin me ProxyServer. Më parë, ka banuar në Itali, në Romë për rreth 10 vite.

Profesioni: Nuk ka. Ka shkruar dy tre libra dhe ka përkthyer disa të tjerë. Ka mbaruar për letërsi, por tek Peshkupauje, flet për gjithçka.
Madje është interesante sepse së bashku me shoqet e saj si Tropizma (të cilës dosjen do t’ia nxjerrim shpjet) mbajnë në gojë, si plakat e lagjes, autorë të tjerë që banojnë në Shqipëri e gjëkundi, sepse sipas këtyre intelektualuceve komuniste ata nuk dinë të bëjnë letërsi…  ndërsa këto pordhacet dinë. Këtë e bëjnë, së bashku me autorin anonim të sofistikuar nga Gjërmania Arb Elo. Këta mendojnë se kanë tagër për t’u tallur me të tjerët… duke i vënë në lojë tek Peshkupauje, meqë e kanë si çiflik personal nga ku godasin duke u fshef pas anonimitetit.

Ilirjana Stringa, mund të ketë ndonjë marrëdhënie farefisnonre me Besa Stringa. Kjo do të shpjegonte edhe faktin se përse Besa Stringas (alias Rruzhdia tek Peshkupauje) ia fshinë pseudonimin nga të gjitha postimet që kishte bërë atje. Me shumë gjasa për ta mbrojtur…

Profil i Ilirjana Stringa (finisterre)

Profil i Ilirjana Stringa (finisterre)

Ilirjana Stringa, mund të jetë me origjinë vllehe. Por kjo duhet konfirmuar, ne nuk mund ta bënim pa u ekspozuar. Megjithatë, për të dhënë një indicje më shumë mund të mjaftoj fakti se kjo është një mbështetëse e madhe e Ardian Vehbiut me të cilin edhe ka bashkëpunuar. Për më tepër Ilirjana Stringa komenton(te) edhe tek bllogu i Ardian  Vehbiut me nofkën “forma mentis“.

Edhe Ilirjana Stringa është një apologjete e shpifur e diktatursë komuniste. Në debatet e ndryshme që bëheshin para do kohësh tek Peshkupauje, kjo ishte e vetmja me nja dy trape dhe trapa të tjerë që mbante pozicionin më radikal, duke i mohuar krimet e diktaturës.

Kritike e Fatos Lubonjës, thjeshtë për faktin se Fatos Lubonja edhe pse me bindje komuniste sikundër Ardian Vehbiu dhe Ilirjana Stringa, në terma të politikës së përditshme nuk favorizonte as Edi Ramën e as Sali Berishën, por i thoshte hapur sa të mundte ato që duheshin thënë. Gjë që Ardian Vehbiu dhe Ilirjana Stringa nuk e bëjnë, meqë si apologjetë të sofistikuar të komunizmit janë edhe miq të Edi Ramës, birit të Kristaq Ramës, skluptorit mediokër të diktaturës komuniste. Në fakt mediokër është edhe puna e Ardian Vehbiut, mikut të Edi Ramës, sikundër edhe puna e Ilirjana Stringës (finisterre; forma metis).

Ilirjana Stringa mbi standardin e gjuhes shqipe

…Duke qenë kurioz në këtë drejtim, një ditë po vëreja në ekran super yllin e gazetarisë televizive Sonila Meçe tek thoshte: mëndja, vëndi, kuvëndi (në gjuhën standarde: mendja, vendi, kuvendi).
Shtrohet pyetja, nëse edhe ylli më i madh i gazetarisë televizive (e lindur pas miratimit të shqipes standarde) nuk paskësh përvetësuar shqipen standarde, atëherë kush na qenkan ata që na e paskëshin përvetësuar?
“Më pas e mori fjalën studiuesi kosovar Isa Bajçinca dialekti i të cilit ishte vështirë i kuptueshëm”!
Kur 15 vite më parë u hap debati për shqipen standarde në Seminarin e gjuhës e letërsisë shqipe në Tiranë, ishin studiuesit nga Kosova ata që e kundërshtuan me ngulm çdo nismë në këtë drejtim. Për ironi, raporti i gazetares Iliriana Stringa në një gazetë të Tiranës përmbante këtë fjali: “Më pas e mori fjalën studiuesi kosovar Isa Bajçinca, dialekti i të cilit ishte vështirë i kuptueshëm”.
Ashiqare standardi i shqipes jo që nuk ka zgjidhur probleme, por ka krijuar probleme. Është bërë në po atë mënyrë çfarë janë bërë të gjitha gjërat në atë kohë: me dhunë, me imponim. … (BURIMI)
Citimi i Ilirjana Stringës si më sipër, do të mjaftonte për të kuptuar qëndrimin e kësaj apologjete të diktaturës komuniste dhe të veprave të saj. Sikundë Ardian Vehbiu dhe të tjera monstra të edukuara në atë periudhë këta “kozmopolitë” janë kundër ndryshimeve në sdandard, duke u ngjasuar në këtë mënyrë fondamentalistëve që i mbrojnë gjërat e klanit të tyre me një ndjenjë dogmatike dhe pothuaj fetare. “Standardi është i pandryshushëm”, “Poshtë malokët e veriut të Shqipërisë dhe të Kosovës”, “Enver Hoxha ka bërë shtet dhe standard”.
Më poshtë keni një shkëmbim me Profili-im, nga Franca dhe mënyrës perfekte se si ky zotëria kishte kuptuar karakteristikat fizike të Ilirjana Stringës, thjestë duke parë qëndrimet e saj:
Profili-im, nga Franca psikologjis Ilirjana Stringa... (Profili im nuk ka lidhje me ne!)

Profili-im, nga Franca psikologjis Ilirjana Stringa…
(Profili im nuk ka lidhje me ne!)

Kaq për tani… kur të kemi pak më shumë kohë do flasim më gjatë
finisterre (Ilirjana Stringa) na përqafon. Edhe ne e duam shume... dikundër lexusit e bllogut tonë. (Të vihet re se si gjymtyrët e Ilirjana Stringës formojnë njëra me tjetrën nga një V... - V si vendetta!)

finisterre (Ilirjana Stringa) na përqafon. Edhe ne e duam shume… dikundër lexusit e bllogut tonë.
(Të vihet re se si gjymtyrët e Ilirjana Stringës formojnë njëra me tjetrën nga një V… – V si vendetta!) :)

Përshëndetje finis ;)
[Punoi Batjar C. Lille France]

Asterion – Ardian Vehbiu

Ardian Vehbiu

Pseudonimi tek Peshku pa Ujë: Asterion

Ardian Vehbiu (me një buzëqeshje të “stampuar”)

Profesioni: Publicist

Vendodhja: New York, SHBA.

Shënime: Pseudonimi Asterion nuk është i vetmi qe përdor Ardian Vehbiu për të komentuar tek Peshku pa Ujë. Mund  të identifikohet një nofkë që Ardian Vehbiu ka përdorur gjatë diskutimit mbi një nga shkrimet e veta “Gjuha e Halilit” të publikuar edhe tek PPU 1-link. Pseudonimi është “ami” dhe është perdorur, me ndihmën e adminave te PPU, për të replikuar ndaj komentuesve. Profili sic mund të shihet këtu  eshtë  falso, me disa foto të rreme. Vazhdoni leximin

Av – Majlinda Bashllari

Pseudonimi tek PeshkupaUjë: Av (link tek profili)

Bashllari_MajlindaIdentiteti: Majlinda Bashllari

Datëlindja: 29 maj 1970.

Studimet: Aleksandër Xhuvani, Elbasan.

Profesioni: Shkrimtare.

Vendodhja: Kanada, Toronto (që nga viti 2001)

Të tjera:  Inteligjencë mediokre. Sens kultivimi të vetes, relatisht të lartë. Shpesh herë nëpër komentet e saj, sidosi të pakta, vihen re dosa stresi nervor. Komuniste e thekur. Anti-humane. Apologjete e diktaturës komuniste shqiptare.

Vazhdoni leximin

PF – Spiro Ilo

Spiro Ilo –  PF

PF – Një ndër anëtarët më të vjetër të Peshkut pa ujë. Emri i tij i vërtetë është Spiro Ilo. Aktualisht ka mban edhe detyrën e administratorit in incognito.

Vendodhja: Kanada

Profesioni: Kameraman. I njohur për regjistrimin e disa ngjarjeve të rëndësishme të Shqipërisë.

Shënime:Grekofil, edhe pse nuk të lë ta kuptosh. Komunistofil. Homofob – me shumë gjasa homoseksual latent (i fshehtë).

Ja çfarë thotë Spiro Ilo mbi Musinë Kokalarin:
Spiro Ilo mbi Musine Kokalarin
Të tjera: I martuar, me fëmijë.

Pamja fizike: I shëmtuar.

Foto:

Spiro Ilo, PF

Spiro Ilo, PF

Monda – Rajmonda Muco

Monda – Rajmonda Muco (Administratore tek Peshku pa Ujë)

Rajmonda Muco (Muço), e njohur në ambientet e Peshkut pa Ujë, por edhe më gjerë në blogosferë, me pseudonimin Monda (Link per tek profili). Rajmonda Muco është një ndër administratorët e Peshkut pa Ujë.

Prejardhja: Rajmonda Muco është nga Vlora.

Vendodhja: Jeton në Nju Jork, me shumë gjasa me familjen e vet.

Shënime: Sensi i kultivimit të vetes, i lartë. Inteligjenca dhe sensi kritik, mediokër. Shkruan një shqipe të drunjtë.

Vazhdoni leximin

Grava – Faik Islami

Grava – Faik Islami

faik islami, grava, peshku pa uje, peshkupauje dosjeFaik Islami është komunist. Shkruan nëpër gazeta komuniste dhe apologjetet të nomenklaturës së djeshme komuniste. Disa shkrime të Faik Islamit janë çuar edhe tek Peshku pa Ujë, të përcjella nga goca e mirë komuniste finisterre* dhe shoku i tij  Aliu (alidemsi) http://www.peshkupauje.com/autori/faik-islami.

*së shpejti edhe dosja e finisterres. ;)

Këtu (http://www.peshkupauje.com/2014/02/300-mije-vende-pune-po-eshte-e-mundur) mund të lexoni shkrimin e fundit të komunistit të pandreqshëm Grava (Faik Islami) që flet për Partinë e dashur.

Biografia(FaqePersonale):

FAIK HITO ISLAMI

Ø      Lindur në Golëm të Gjirokastrës në 07.06.1943

Ø      Mbaroi studimet e larta në Fakultetin e Agronomisë në vitin 1972. Fillon punë në Shkollën e Bashkuar 21/ Nëntori Vorë, Tiranë.-

Ø      Në vitin 1973 fiton një konkurs për gazetari dhe emrohet Redaktor përgjegjës në Agjencinë Telegrafike Shqiptare. Boton artikuj të shumtë, reportazhe dhe tregime të shkurtëra në shtypin e përditshëm.

Ø      Në vitin 1975, në kulmin e acarimit të politikës me Kinën, me vendim të Drejtorisë së Propagandës në Komitetin Qëndror të PP Sh-së, shpallet armik dhe i jepet Hetuesisë.Pas 11 muajsh nën hetim dhe në mungesë të provave, lihet i lirë, por ndëshkohet duke e kaluar punëtor në Sektorin Ii Selitës të N.B “Gjergj Dimitrov”, për riedukim.

Ø      Në vitin 1978 i jepet e drejta, nga nomenklatura, për të punuar specialist në Kooperativën e Bashkuartë Bërzhitës Tiranë.

Ø      Në vitin 1980, fiton një bursë një vjeçare, specializmi pasuniversitar, në Universitetin Bujqësor të Kamzës, për Teknologjitë Bashkëkohore të Ushqimit.

Ø      Në vitin 1981 emërohet “Bashkëpuntor Shkencor”, në Institutin e Studimittë Tokave-Tiranë.Nis botimin e artikujve të ndryshëm, me tema shkencore dhe shoqërore.Është autor i Skenarit të filmit “Tokat e Kripura dhe Rrugët e përmirësimit të Tyre”.(Bashkëpunim me “Kinostudion Shqipëria e Re”).Është autor i disa teksteve mësimore për shkollat e mesme të specialitetit.

Ø      Në vitin 1991. fiton një bursë specializim i në Universitetin e Kairos-Egjypt.Pas kësajj periudhe ai shkëputet nga fusha ku punonte dhe kalon në profesion të lirë privat. Boton dy gazeta periodike. Njëra për problemet e shumta të armatimit të popullsisë me emrin Larg Armëve Dituria dhe tjetra për vëndlindjen e tij Gplëmi. Që të dya edhe në internet.

Ø      Në vitin 2002 boton vëllimin e parë me tregime, me titull Rruga gjer tek Kthesa. Për këtë vepër, Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve Pegaso i jep çmimin Special.

Ndonjehere – Llukan Tako

Ndonjehere – Llukan Tako

LLukan Tako ka qenë një nga themeluesit e blogut Peshku pa Ujë, së bashku me Blendi Salaj dhe Penar Musaraj.
Ka komentuar me shumë nofka të ndryshme të cilat i ndryshonte si i thonë fjalës, si brektë e kurvave, aq sa anëtarët e tjetër i janë ankuar adminave të tjerë, asokohe. ;)

Ka komentuar me nofkën PBM. Aktualisht po të klikohet mbi atë nofkë drejtohesh automatikisht tek profili që është nën nofkën Ndonjëherë.

Njeri mediokër. Komunist si gjithë mediokërit e tjerë të Peshkut pa Ujë.

Kërkohet një foto. Nuk dimë nëse ka lidhje apo jo me komunistin tjetër Julian Tako.

Llukan Tako është martuar dhe ka edhe fëmijë, sepse e kanë uruar në një temë publike tek peshku pa ujë. Qokat dhe tarafet nuk i lenë pas dore.

Endrity – Endrit Yzeiraj

Endrity – Endrit Yzeiraj

Endrit Yzeiraj

endrit yzeiraj

Endrit Yzeiraj

Endrit Yzeiraj – edhe ky si pothuaj pjesa më e madhe e anëtarëve të Peshkut pa Ujë është një komunistofil, e gjithsesi një pasardhës i një familjeje komunsite.

Mund të thuhet pa dyshim se i përket klanit të PS të drejtuar nga Fatos Nano, Andis Harasani (hajduti që ka ikur në SHBA) etj.

Vazhdoni leximin

Ajku – Ela Dhamo

Ajku – Ela Dhamo

Ela Dhamo

Ela Dhamo duke lëpirë diçka…

Ela Dhamo (nofka Ajku), është një vajzë e re, që nga sa dimë ne nuk i kalon të 30 vjeçët.

Jeton në Gjermani, Frankfurt, ku edhe ka studiuar në një degë shkencore.

Ela Dhamo është komunistofile. Një dashuruese e marrë e “filozofit” stalinist Zhizhek, por në përgjithësi e të gjithë atyre që çojnë ujë në mullirin e komunizëm leninizëm stalinizëm enverizmit.

Tek-tuk ka realizuar edhe ndonjë përkthim tregimi apo poezie.

Ela Dhamo ka kohë që nuk komenton më tek Peshku pa Ujë, edhe pse nuk e mohojmë që pas Hapjes së Dosjeve të PPU të ketë ndërruar edhe ajo nofkë.

Ela Dhamo me të dashurin e vet

Me bindje pothuaj absolute mund të themi se Ela Dhamo është në një marrëdhënie me një komunistofil anëtar i Peshkut pa Ujë. Duket se janë “takuar” pikërisht tek Peshku pa Ujë. :) Të trashëgohen!